Aktuality - Jarní spuštění jezírka

Jarní spuštění jezírka

12.03.2019 -Blížící se jaro je nejoblíbenějším obdobím pro milovníky jezírek, konečně nastane období, kdy opět ožije „jezírkářův“ koníček a okrasa zahrad. Jakmile roztaje led z hladiny a rybky začnou opět plavat, tak nastává čas udělat důležité práce, aby ideálně naběhlo jezírko.
Po zimních měsících nastane větší práce s přípravou jezírka a s rybími miláčky. Při mírných  teplotách se velice dobře daří vláknitým řasám a ryby často postihnou různá plísňová onemocnění. Po zimním období je důležité, aby nastala biologická rovnováha v jezírku. U jezírek platí zásada: čím menší jezírko, tím je náročnější udržet jeho funkčnost, stabilitu a estetickou stránku. Nenastaví-li se u nově založených jezírek biologická rovnováha a do vody se nasadí ryby, dojde k rozkladu exkrementů, které vytváří prostředí bohaté na živiny pro růst a množení různorodých řas a sinic. Pro nastavení ideální rovnováhy je nutné na jaře použít startovací bakterie. V jarních měsících se bude voda velmi rychle prohřívat a bude docházet k různým změnám hodnot, proto je dobré kontrolovat kvalitu vody a obsah dusičnanů za pomoci testerů, pH metru. Testovacími proužkyzkontrolujete parametry vody v jezírku (dusitany, dusičnany, alkalita, tvrdost nebo pH) a snadno tak zjistíte, zda se neodchylují od ideálních hodnot. Pro přesnější kontrolu pH ve vodě, doporučujeme použít digitální pH metry. Nastane-li nějaká větší odchylka je nutno použít k tomu určenou „jezírkovou chemii“ na upravení těchto hodnot. Rádi Vám budeme nápomocni s jejím výběrem.
A jak tedy ideálně spustit jezírko na jaře?

Jakmile opadne sníh a přestane mrznout (přelom února a března) odstraňte elektrický ohřívač a věnujte vašemu jezírku větší péči. Zkontrolujte břehy jezírka, zda nejsou uvolněné kameny. Vyčistěte dno a stěny okrasného jezírka od nečistot. Použijte jezírkový vysavač, či síťku na odstranění zbytků sedimentů, napadaného listí, zbytků odumřelých rostlin. Jarní příprava začíná u chovatelů KOI kaprů nebo jiných okrasných ryb takřka, jakmile roztaje led a teplota se drží permanentně nad 5°C. Neexistuje žádné univerzální datum kdy se má filtrace spouštět, jen je nutné sledovat počasí vzhledem k silnějším mrazíkům, aby se technologie případně vypnula a tím se předešlo škodám. Přezkoušejte funkčnost veškeré technologie potřebné k chodu jezírka (filtr, čerpadlo, vzduchování, osvětlení, přívody, spínače, atd.). Filtr je třeba propláchnout a umýt (nejlépe vypustit vodu z filtru mimo jezírko, není-li však jiná možnost tak do jezírka a to se postupem času pročistí). Je též vhodný čas pro vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Pro rychlejší zlepšení a úpravu vody v jezírku je spuštění zásadní. Po spuštění systému se vyčistí dnová gulahladinový sběrač-skimmer. Častěji kontrolujte jezírko, zda vše funguje a neklesá hladina. Není na škodu vyměnit část vody v jezírku cca. 5% (zároveň při čištění filtru) a dále pokračovat s výměnou vody v průběhu celého týdne (z vodovodního řádu či studny) cca. 10% z objemu jezírka. Nutno každé jaro doplnit správné množství startovacích bakterii. Startovací bakterie napomáhají lepší funkci filtru. Po aplikaci bakterií vypněte na 2 až 3 hod. čerpadlo a 3 až 5 dní nechte vypnutou také  UV lampu. Dále doporučujeme vyčistit UV lampu respektive křemíkové sklo a vyměnit zářivku v UV lampě. Životnost zářivek je cca 1 rok, při delším používání se značně snižuje účinnost UV záření tím funkčnost UV lampy. Dále doporučujeme překontrolovat všechna těsnění a spoje. Pokud čerpadlo přezimovalo na sucho v garáži, doporučujeme ho nejprve namočit do vody, a po chvíli zkusit na krátko pustit na volno. Funkčnost čerpadla vyzkoušíme např. pomocí šroubováku, jestli se rotor volně otáčí. Pokud by totiž v čerpadle zbyly po zimě přischlé kusy bláta a řas, mohlo by se poškodit po rozběhu. Pokud bylo čerpadlo ponecháno v Blížící se jaro je nejoblíbenějším obdobím pro milovníky jezírek, konečně nastane období, kdy opět ožije „jezírkářův“ koníček a okrasa zahrad. Jakmile roztaje led z hladiny a rybky začnou opět plavat, tak nastává čas udělat důležité práce, aby ideálně naběhlo jezírko.

Jarní úklid jezírka
Není nutné důkladně čistit jezírko každé jaro, jakmile se příliš naruší biologická rovnováha v jezírku, je velká pravděpodobnost, že se jeho zdravá rovnováha celkově obnoví až v létě. Důkladná údržba se doporučuje až 1x za 5 let, jinak je dostačující vyzvednout košíky s přerostlými rostlinami a rozsadit je. Nejdříve odstraňte z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin, stačí  použít síťky, podběráky. Dno se může vyčistit vysavačem, ale razantnější obměna vody se doporučuje až při teplejším počasí. Dále je nutné ostříhat jezírkovými nůžkami dřeviny a hnědé stonky (které se neostříhali před zimou) v okrajích jezírka. Okrasné trávy je potřeba sestříhnout těsně nad nové výhonky (na výšku dlaně). Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale můžete ho využít také k úpravě stávajících rostlin. Dlažba a dřevěné plochy u jezírka se očistěte od řas.
Je-li jezírko správně založené a již zaběhlé, nebudete mít od jara do podzimu mnoho práce s údržbou jezírka a budete mít více času na relaxaci. Bylo by zavádějící tvrdit, že vybudování jezírka je jednoduchá věc. Ale potěšení z hotového, správně fungujícího okrasného jezírka, vyváží veškerou vynaloženou námahu.
Jarní spuštění jezírka

« zpět


Objednávky: 725 923 654
Poradna: 731 156 600máte dotaz sdílet tisk
© 2019 Insion

Poradna:

Zazimování jezírka..


Zázraky se nedějí..


Vhodný filtr..


Choroby ryb..


Okrasné jezírko na Vaší zahrádce..


Řasy v jezírku..


Přípravky pro péči o vodu..


Jarní spuštění jezírka..