Aktuality/Články - Jarní spuštění jezírka!

Jarní spuštění jezírka!

09.03.2022 -



Po zimě je vždy větší práce s jezírky a rybími miláčky. Při mírných teplotách se velice dobře daří vláknitým řasám a ryby často postihnou různá plísňová onemocnění. Po zimním období je důležité, aby nastala biologická rovnováha v jezírku. U jezírek platí čím menší, tím je náročnější udržet jeho funkčnost, stabilitu a estetickou stránku. Nenastaví-li se u nově založených jezírek biologická rovnováha a do vody se nasadí ryby, dojde k rozkladu exkrementů, které vytváří prostředí bohaté na živiny pro růst a množení různorodých řas a sinic. Pro nastavení ideální rovnováhy je nutné na jaře použít startovací bakterie. V jarních měsících se bude teplota vody velmi rychle prohřívat a bude docházet k různým změnám hodnot, proto je dobré kontrolovat kvalitu vody a obsah dusičnanů za pomoci testerů, pH metru. Testovací proužky zkontrolují potřebné parametry vody v jezírku (dusitany, dusičnany, alkalita, tvrdost nebo pH) se neodchylují od ideálních hodnot. Pro přesnější kontrolu pH ve vodě, doporučujeme použít digitální pH metry. Nastane-li nějaká větší odchylka je nutno použít k tomu určenou „jezírkovou chemii“ na upravení těchto hodnot. Rádi Vám budeme nápomocni s jejím výběrem.

Jak ideálně spustit jezírko na jaře?

Jakmile opadne sníh a přestane mrznout (cca. v průběhu března) se odstraní elektrický ohřívač a nastává větší péče o jezírko. Kontrolují se břehy jezírka, zda nejsou uvolněné kameny. Vyčistí se dno a stěny okrasného jezírka od nečistot, zbytků sedimentů, napadaného listí, zbytků rostlin, odumřelých řas za pomoci jezírkovým vysavačem, či síťkou. Jarní příprava začíná u chovatelů KOI kaprů nebo jiných okrasných ryb takřka, jakmile roztaje led a teplota se drží permanentně nad 5°C. Neexistuje žádné univerzální datum kdy se má filtrace spouštět, jen je nutné sledovat počasí vzhledem k silnějším mrazíkům, aby se technologie případně vypnula a tím předejít škodám. Přezkouší se funkčnost veškeré technologie potřebné k chodu jezírka, aby byli funkční (filtr, čerpadlo, vzduchování, osvětlení, přívody, spínače, atd.). Filtr je třeba propláchnout a umýt (nejlépe vypustit tuto vodu mimo jezírko, není-li však jiná možnost tak do jezírka a to se postupem času pročistí). Je též vhodný čas pro vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, pročištění či výměnu filtračního materiálu. Pro rychlejší zlepšení a úpravu vody v jezírku je spuštění zásadní. Po spuštění systému se vyčistí dnová gulahladinový sběrač-skimmer. Častěji se kontroluje jezírko, zda vše funguje a neklesá hladina. Není na škodu vyměnit část vody v jezírku cca. 5% (zároveň při čištění filtru) a dále pokračovat s výměnou vody v průběhu celého týdne (z vodovodního řádu či studny) cca. 10% z objemu jezírka. Nutno každé jaro doplnit správné množství tzv. startovacími bakteriemi. Dle velikosti jezírka se doplní odumřelé startovací bakterie, které napomáhají lepší funkci filtru. Po aplikaci bakterií vypneme na 2-3 hod. čerpadlo a 3-5 dní UV lampu. Dále doporučujeme vyčistit UV lampu respektive křemíkové sklo a vyměnit zářivku v UV lampě, životnost zářivek je cca 1 rok. Při delším používání se snižuje účinnost UV záření. Pokud čerpadlo přezimovalo na sucho v garáži, doporučujeme ho nejprve namočit do vody, a po chvíli zkusit na krátko pustit na volno. Funkčnost čerpadla vyzkoušíme např. pomocí šroubováku, jestli se rotor volně otáčí. Pokud by totiž v čerpadle zbyly po zimě přischlé kusy bláta a řas, mohlo by se poškodit po rozběhu. Pokud bylo čerpadlo ponecháno v jezírku je nutno zkontrolovat a vyčistit sací koš, rotor, stator.

Jarní úklid jezírka

Není nutné důkladně čistit jezírko každé jaro, jakmile se jezírko příliš naruší, je velká pravděpodobnost, že se jeho zdravá rovnováha celkově obnoví až v létě. Důkladná údržba se doporučuje až 1x za 5 let, jinak je dostačující vyzvednout košíky s přerostlými rostlinami a rozsadit je. Nejdříve se odstraní z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin, na to lze použít síťky, podběráky či hrábě. Dno se může vyčistit vysavačem, ale razantnější obměna vody se doporučuje až při teplejším počasí. Ostříhat nůžkami dřeviny a hnědé stonky (které se neostříhali před zimou) v okrajích jezírka. Okrasné trávy je potřeba sestříhnout těsně nad nové výhonky (na výšku dlaně). Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale můžeme ho využít pro korekci stávajících rostlin. Dlažba a dřevěné plochy u jezírka se očistí od řas.

Vše potřebné k ideálnímu jarnímu spuštění naleznete na našem e-shopu: http://www.jezirka-zahrada.cz/kategorie/pece-o-vodu

Je-li jezírko správně založené a již zaběhlé, nastane od jara do podzimu relativně málo práce s údržbou jezírka a zbude více času na relaxaci. Bylo by zavádějící tvrdit, že vybudování jezírka je jednoduchá věc. Ale potěšení z hotového okrasného jezírka, vyváží vynaloženou námahu. Stejně jako všechny části zahrady potřebuje i jezírko, jeho obyvatelé i jeho bezprostřední okolí pravidelnou údržbu.

Nedoporučujeme: jezírka pravidelně vypouštět, vapkovat či jinak drhnout fólii! 




Jarní spuštění jezírka!

« zpět


Prodejna: 725 923 654
Realizace: 731 156 600







máte dotaz sdílet tisk
© 2024 Insion

Poradna:

Zazimování jezírka..


Zázraky se nedějí..


Vhodný filtr..


Choroby ryb..


Okrasné jezírko na Vaší zahrádce..


Řasy v jezírku..


Přípravky pro péči o vodu..


Jarní spuštění jezírka..